Rozhovor s Team Leaderem / Senior Consultantem

Jak vnímáš svojí práci rekruitera? Proč si myslíš, že by měl uchazeč o práci svěřit svůj osud do rukou rekruitera? Přináší to nějaké výhody?

Svou práci považuji spíš za poslání, protože jsem vždy toužil měnit lidem životy k lepšímu a jako rekrutér mohu posouvat lidi v souladu s jejich kariérními aspiracemi výš po kariérním žebříčku.

Rozhodně povzbuzuji všechny zájemce o jakoukoliv expertní pozici v oblasti informačních technologií, aby se spojili s námi v Experisu a nechali se provést tím, co český trh s IT pozicemi nabízí. Kandidátům zprostředkujeme informace, které se od zaměstnavatele před zahájením výběrového řízení dozvědět nemohou. Jedná se především o zaměstnanecké benefity, mzdové ohodnocení, otevřené projekty a v neposlední řadě poskytneme cenné kariérní poradenství a doporučení, kde mohou dosáhnout nejlepšího zhodnocení svého potenciálu.

Situace na trhu práce je v posledním roce složitá, tedy co se týká počtu lidí, kteří se o práci aktivně ucházejí. Nezaměstnanost se navíc pohybuje okolo 2,5 % (v EU nejnižší číslo). Z jakého důvodu by si tedy měl uchazeč vybrat právě Experis IT?

Především proto, že spolupracujeme s desítkami předních českých i nadnárodních společností. Kandidátům bezplatně nabízíme nepřeberné množství velmi atraktivních kariérních příležitostí s neomezenými možnostmi dalšího kariérního rozvoje a růstu. A jak jsem zmínil, Experis poskytne kandidátovi mnoho cenných informací, které jinde nezískáte. Skutečně tedy můžeme říci, že Experis bude kandidátovi rovnocenným partnerem při budování jeho kariéry.

Myslíte, že při současné situaci na trhu práce má šanci najít dobrou práci i člověk, který v IT oblasti nemá velké zkušenosti?

Určitě! Velké šance mají i absolventi středních, ale ve větší míře vysokých škol se zaměřením na programování či jiné IT disciplíny. Programátorova minimální nástupní mzda v Praze je 40 000 Kč, což je u nadnárodních firem v současnosti nástupní mzda pro čerstvé vysokoškolské absolventy. Například v R&D centrech a specificky zaměřených IT centrech v Praze si absolvent vydělá dokonce 60 000 Kč. Pokud se bude v rámci tzv. on-the-job tréninku nebo metodou „learning-by-doing“ dovzdělávat, může si časem jako zkušený seniorní vývojář softwaru, IT architekt či vedoucí týmu přijít až na 150 000 až 200 000 Kč.

Co od kandidátů zaměstnavatelé očekávají?

Obecně se očekává vysoká míra proaktivity a zájmu o to, jak přispět k úspěchu týmu, divize či společnosti. Důležitá je i schopnost analyticky a kriticky přemýšlet, argumentovat na základě exaktních faktů, týmová práce (často v multikulturních skupinách) a velmi pokročilá znalost angličtiny. Výhodou je i znalost dalších světových jazyků. Opomenout nemůžeme ani kvalitní vysokou školu technického zaměření a rozvinuté interpersonální dovednosti.

Může například konzultant z Experisu pomoci kandidátovi v lepší přípravě na pohovor?

Rozhodně ano. V Experisu pracují zkušení odborníci z oblasti osobní prezentace a budování osobní značky na trhu práce. Ti vyšperkují váš životopis a připraví vás na osobní prezentaci při pohovoru tak, abyste nalezli práci, do které se budete každé ráno těšit.

Prognóza trhu v dalších letech – splaskne IT bublina, nebo bude situace vypadat podobně?

Ve světě IT technologií rozhodně splasknutí bubliny nehrozí. Jednoduše proto, že žádná bublina není. Po opravdu kvalitních, zkušených, ambiciózních IT a vývojových inženýrech, kteří mají dostatečně rozvinuté interpersonální a měkké dovednosti, bude poptávka vždy enormní. I z toho důvodu, že budeme potřebovat nové technologie podporující koncept udržitelného rozvoje, které lidstvu pomohou v dalších tisíciletích přežít v souladu s přírodou.

Co vlastně programátoři a IT pracovníci chtějí a co si od nových pracovních výzev slibují?

Programátoři na začátku vztahu s novým zaměstnavatelem očekávají realistické vyhodnocení svých zkušeností a schopností, aby si vyjasnili očekávání od vzájemné spolupráce.

Pouze polovina vývojářů, se kterými jsem doteď mluvil, považuje životopis za skutečný obraz jejich reálných dovedností. Proto sami oceňují složitá technická testování, která odhalí jejich silné a slabé stránky, což je výborný základ pro nastavení cílů dalšího rozvoje. Programátoři jsou rozhodně pozitivně nastaveni směrem k posilování svých pokročilých kompetencí, učení se novému, dalšímu profesnímu rozvoji a kariérnímu růstu.

Na jaké nepeněžní výhody se IT odborníci dají přilákat?

Rovnováha mezi privátním a pracovním životem je stále více zmiňována manažery jako důležitý zaměstnanecký benefit. Možnost flexibilní pracovní doby a práce z domova (tzv. home-office nebo teleworking) je ze strany vývojářů často skloňovaným benefitem. Pro programátory a jejich nadřízené už není stěžejní, kolik hodin v práci tráví, ale spíš to, jaké výsledky doručí.

Pracovní prostředí a možnost pracovat na velmi zajímavých, unikátních projektech je jedním z dalších důležitých kritérií. Představa, že budou součástí technologicky nejvyspělejších společností, které svými produkty mění svět okolo sebe a přispívají k rozvoji lidstva jako takového, je sama o sobě velmi lákavá.

Je pro teenagery na přelomu základní a střední školy stále výhodné vydat se na dráhu programátora, či jiného ajťáka?

Rozhodně je potřeba v mladých lidech vzbudit zájem o IT už na základních školách. Na některých už fungují výchovní poradci, kteří mají přehled o tom, do jaké míry je student talentovaný v oblasti matematiky, logiky a dalších přírodních věd. Talentované děti je pak dobré rozvíjet formou různých seminářů či workshopů, kde mohou napřímo interagovat se svými IT vzory. Na gymnáziích a specializovaných středních školách, kde se vyučuje programování a další IT disciplíny, se pak mohou dále vyprofilovat a po maturitě zvolit vysokou školu se zaměřením na kybernetiku a IT.

Co zástupci dnešní Generace Z, kteří v posledních letech vstupují na trh práce, od práce v IT sektoru očekávají?

Profesní růst a možnost naučit se mnoho nového je pro nejmladší generaci mnohem důležitější než pro zkušené profesionály, pro něž je rozhodující rovnováha mezi profesním a osobním životem. Mladší pracovníci si cení životních šancí, které dostanou na začátku kariéry. Ukazuje se, že dnešní mladí profesionálové si uvědomují nutnost nejdříve se etablovat ve své profesi a až posléze přemýšlet o zvýšení mzdy.