Jak na chytrý životopis

1. Stručný, jasný, výstižný

Jste-li mezi 50 kandidáty, je potřeba, aby byl váš životopis krátký a zajímavý zároveň. Snažte se zaujmout během 10 vteřin čtení – na úplný začátek dejte odstavec s hlavními body, abyste přitáhli pozornost.

2. Přizpůsobte ho každé pozici

Dříve než odpovíte, porovnejte vaše CV s požadavky a popisem příslušné pozice. Dolaďte své CV přesně na míru pozici – prodejte zkušenosti, které máte, podtrhněte dovednosti, které můžete díky své předchozí praxi nabídnout. Délka CV by však neměla přesáhnout 2 strany A4.

3. Vždy přiložte motivační dopis

Motivační dopis vám dává dostatečný prostor podrobně popsat všechny vaše dovenosti a pracovní zkušenosti. Máte zde možnost rozvést vše, co bylo v CV pouze vyjmenováno bez bližší specifikace.

4. Průběžně ho aktualizujte

Ať momentálně práci hledáte nebo ne, aktualizujte váš životopis průběžně. Jakmile rozšíříte své znalosti díky tréninku, dokončíte úspěšný projekt, získáte významné ocenění, doplňte tuto informaci do vašeho CV. Budete tak vždy připraveni přijmout další velkou výzvu.

5. Bez mezer

Mezery, které v CV nevysvětlíte, mohou vyvolat podezření. Pokud jste byli nezaměstnaní, buďte otevření a přiznejte to. Využijte této mezery ve svůj prospěch – buďte pozitivní a popište vaše úsilí, jaké jste do hledání nové práce vložili.

6. Bez pravopisných chyb

Životopis plný překlepů, pravopisných a stylistických chyb vyvolá dojem nepřipravenosti, neprofesionality, což je vizitka, o kterou jako uchazeč rozhodně nestojíte. Nespoléhejte pouze na automatické opravy vašeho textového editoru. Věnujte přípravě CV dostatek času. Požádejte o jeho kontrolu někoho, komu důvěřujete a zajímejte se o jeho názor.

7. Dokonalá prezentace

Kromě obsahu CV věnujte pozornost také jeho úpravě. Využijte nadpisů, odstavců, formátování. Použijte stejný font písma, pište krátké věty, které můžete strukturovat pomocí odrážek před odstavci. Snažte se, aby bylo vaše CV maximálně přehledné.

8. Pravdivý

Nevymýšlejte si. Pravda vyjde najevo již během pohovoru, případně hned v zápětí – v okamžiku, kdy zaměstnavatel využije možnosti ověřit informace u vámi uvedených referencí. Půjde-li vaše úsilí o získání pozice za tuto hranici, můžete se s vysněnou pozicí rozloučit předem.

9. Konkrétní

Vyjmenujte vše, čeho jste dosáhli. Kromě vašich schopností a znalostí uveďte konkrétní čísla. Řekněte místo “významný nárůst obratu”, že se vám podařilo během tří měsíců zvýšit prodej o 50%.