Ženy v IT: Softwarová inženýrka projektu Apollo Margaret Hamiltonová obdržela prezidentskou Medaili svobody

zenyvit-01Prezident Obama v úterý na přeplněném ceremoniálu udělil své poslední prezidentské Medaile svobody, což je nejvyšší americké civilní ocenění, sdělil deník The New York Times. Mezi 21 příjemci byla i Margaret Hamiltonová, která stojí za palubním letovým softwarem pro lunární moduly a řídicí moduly Apollo úřadu NASA.

Hamiltonová je mozkem stojícím za palubním softwarem programu Apollo

Hamiltonová, která vymyslela termín „softwarový inženýr“, zahájila svou kariéru jako počítačová programátorka na univerzitě MIT v 60. letech 20. století. V srpnu 1961 úřad NASA uzavřel smlouvu s MIT na vytvoření naváděcího a navigačního systému pro svá kosmická plavidla. Hamiltonová vedla skupinu zodpovědnou za letový software, který dohlížel na poplachový systém varující při přetížení počítače a zároveň umožňoval soustředit výkon na kritické úlohy a přestat se zabývat těmi nekritickými.

margaret_hamilton-1Tento poplachový systém se ukázal být nepostradatelným v okamžicích předcházejících přistání Buzze Aldrina a Neila Armstronga na měsíci, když se rozezněl z důvodu vadného radaru. Umožnil ale Aldrinovi a Armstrongovi v přistání pokračovat, jelikož počítač posádku informoval, že vypíná méně důležité funkce, aby se soustředil na řízení motoru při sestupu lodi.

Během předávání cen prezident Obama řekl, že Hamiltonová představuje „generaci neopěvovaných žen, které pomohly dostat lidstvo do vesmíru“. Její významné postavení jako ženy v technologickém oboru bylo připomenuto koncem roku 2015, kdy byla její fotografie zveřejněna na Twitteru v odkazu na nešťastnou a silně kritizovanou kampaň společnosti IBM #HackAHairDryer.

Hamiltonová byla za svou práci a inovace při vývoji softwaru pro program Apollo v roce 2003 oceněna úřadem NASA. Je známá svým pečlivým přístupem k testování své práce. Podle časopisu Wired Hamiltonová vzpomínala, jak jednou pozdě v noci odešla z večírku, aby opravila svůj počítačový kód, protože si uvědomila, že je v něm chyba. Časopisu přitom sdělila: „Vždy jsem si představovala titulky v novinách, které by odkazovaly na to, jak se to stalo, a ukazovaly by na mě.“

Mezi další příjemce prezidentské Medaile svobody patří jedna z prvních programátorek Grace Hopperová, která ocenění obdržela in memoriam, a celebrity a sportovci jako Ellen DeGeneres a Michael Jordan, kterým se při ceremoniálu oběma v očích objevily slzy. Ocenění obdrželi i další baviči, např. Bruce Springsteen, Diana Rossová a Robert DeNiro, a manželský pár filantropů Bill a Melinda Gatesovi.

Zdroj: http://www.theverge.com/2016/11/23/13734214/apollo-software-engineer-margaret-hamilton-presidential-medal-of-freedom