Pohovor krok za krokem

1. Buďte připravení

Není třeba mít přesně naučené odpovědi. Stačí být připravený a umět pohotově zareagovat na otázky, které vám bude druhá strana klást. Některé otázky jsou univerzální a můžete se na ně lépe připravit, jiné mohou blíže souviset s konkrétní pozicí.

2. Jaké oblečení zvolit?

Při výběru oblečení jednejte chytře a zvolte o něco lepší, než udává běžný firemní dress code. Pokud je tedy běžný “casual” dress code, zvolte na pohovor “smart-casual”. Vyhněte se těsnému oblečení, ve kterém, se necítíte dobře.

3. Nebojujte s nervy

Nervozita před pohovorem je zcela přirozená. Nedopusťte však, aby vás zcela ovládla. Dýchejte zhluboka, pozorně poslouchejte, odpovídejte jasně, krátce a pouze na otázku, na kterou jste tázán.

4. Ukažte své nadšení

Sami nejlépe víte, jak moc o pozici stojíte. Ale jak o tom přesvědčit také toho, kdo s vámi hovoří? Ukažte své nadšení a elán. Získáte tak náskok před ostatními kandidáty.

5. Nevymýšlejte si, nemlžte.

Pokud si nejste jistí, že jste otázku správně pochopili, raději se zeptejte a nechte si zadání znovu vysvětlit. Je to rozhodně lepší, než ze sebe udělat hlupáka.

6. Buďte konkrétní

Mějte připraveny přesné odpovědi, nejlépe měřitelné a jasně dané, na otázky týkající se úspěchů, kterých se vám podařilo dosáhnout. Věta “během tří měsíců se mi podařilo zvýšit prodej o 45% ” zní rozhodně přesvědčivěji než strohé “byl jsem skutečně úspěšný obchodník”.

7. Vžijte se do role druhé strany

Společnost ve vás hledá posilu týmu a přidanou hodnotu. Ukažte své kvality, prodejte znalosti, které máte, demonstrujte, co dovedete a co společnosti nabízíte.

8. Nekritizujte

Až dojde řeč na pracovní kolektiv, pozor, nepomlouvat předchozího zaměstnavatele, ale popsat předmět jeho činnosti, aby bylo jasné, že se vyznáte. Pochopitelně, z vašich odpovědí by mělo zaznívat, že jste byli v předchozím zaměstnání užiteční a že jste pracovali s vysokým nasazením.

9. Nebojte se zeptat se

Jistě budete mít možnost zeptat se na to, co vás zajímá. Myslete na to, že dobře položená a chytrá otázka může udělat stejně dobrý dojem jako inteligentní odpověď.

10. Zanechte za sebou dobrý dojem

Bez ohledu na to, jaký pohovor byl, snažte se jej ukončit s úsměvem. Myslete na to, že jste hodnoceni až do okamžiku, kdy opustíme společnost, ve které se o pozici ucházíte. Svůj výkon může pokazit i obyčejná cesta výtahem po skončení pohovoru.