Nedostatek pracovníků v IT roste, obtížnost zaplnění pozic je globálně na druhé příčce

kalkulacka-0140 % zaměstnavatelů uvádí, že má potíže se zaplňováním pozic všeobecně – to značí nejhorší nedostatek pracovníků od finanční krize. Poptávka po IT pozicích se v globálním žebříčku posunula o 7 míst výše, což značí velký nárůst zájmu o IT pracovníky.

MILWAUKEE, 18. října, 2016 – Zaměstnavatelé zaznamenávají nejakutnější nedostatek pracovníků od roku 2007. IT pracovníci jsou celosvětově mezi nejžádanějšími pozicemi, předčí je pouze kvalifikovaní pracovníci. Je tomu tak podle průzkumu nedostatku pracovníků pro rok 2016, který vydala společnost ManpowerGroup.

IT se od minulého roku v globálním žebříčku posunulo o sedm míst, což je největší změna mezi všemi měřenými sektory, která ukazuje na velkou poptávku po technologických dovednostech napříč globální ekonomikou. Poptávka je nejsilnější v Asii a Tichomoří, kde jsou IT pozice poprvé za deset let uváděny jako nejobtížněji zaplnitelné, ale stabilně roste i ve všech ostatních regionech.

Nedostatek pracovníků částečně vyplývá ze změn požadovaných dovedností, jelikož zaměstnavatelé vyžadují stále více specializované dovednosti. Skoro každý pátý zaměstnavatel uvádí, že uchazeči nemají požadované relevantní zkušenosti, a dalších dvacet procent zaměstnavatelů za jádro problému považuje nedostatek technických dovedností.

 „Tato zjištění odrážejí to, co sledujeme v naší vlastní společnosti: poptávka po IT dovednostech ve velkém množství odvětví roste,“ říká Sean Costello, první viceprezident společnosti Experis North America, odnože společnosti ManpowerGroup pro profesionální zdroje a řešení. „Ve Spojených státech naše data ukazují, že nejvyhledávanějšími IT pracovníky jsou projektoví manažeři, business analytici a vývojáři Java a .Net. Je jasně vidět, že i když technologie vytvářejí nové příležitosti a nové způsoby práce, pracovní síla musí měnící se potřeby dovedností stále dohánět. V tomto prostředí je kladen maximální důraz na nepřetržité učení a rozvoj dovedností.“

Prohlédněte si kompletní výsledky průzkumu nedostatku pracovníků pro rok 2016: www.manpowergroup.com/talentshortage

Podle 42 300 dotázaných zaměstnavatelů zůstávají nejobtížněji zaplnitelnými pozicemi už pátý rok za sebou kvalifikovaní pracovníci. Obchodní zástupci, inženýři, technici a řidiči spadli o jedno místo na třetí až šesté a podpůrní kancelářští pracovníci se propadli o dvě místa na desátou příčku. Pozice operátorů výroby a strojů se také zaplňují obtížněji než dříve, jelikož se přesunuly z desátého místa v roce 2015 na deváté.

10 pozic, s jejichž zaplněním mají zaměstnavatelé celosvětově největší obtíže

  1. Kvalifikovaní pracovníci
  2. IT pracovníci
  3. Obchodní zástupci
  4. Inženýři
  5. Technici
  6. Řidiči
  7. Účetní a finanční pracovníci
  8. Řídící a výkonní pracovníci (manažeři/korporátní)
  9. Operátoři výroby/strojů
  10. Sekretářské pozice, osobní asistenti/asistentky, recepční, administrativní asistenti a podpůrní kancelářští pracovníci

Pro více podrobností (anglicky) o celosvětovém nedostatku pracovníků, včetně interaktivního nástroje pro prohlížení dat, infografik, videí a článků o myšlenkovém vůdcovství, navštivte webové stránky o nedostatku pracovníků společnosti ManpowerGroup na adrese www.manpowergroup.com/talentshortage.

Zdroj: ManpowerGroup, http://investor.manpowergroup.com/releasedetail.cfm?releaseid=994053