Production manager

Obor: Výroba a vývoj, Auto – moto, Výroba a vývoj,
Lokalita: Plzeňský,

Máte zkušenosti s vedením výroby v automotive? Ovládáte anglický jazyk? Hledáte menší stabilní, výrobní společnost, která má k rozvoji svých zaměstnanců individuální přístup? Pokud ano, tak sháníme právě Vás a nabízíme jedinečnou příležitost práce!

POPIS POZICE

Job Description:

General Purpose

To plan, organize and control production in an organization to ensure that product are produced efficiently, on time, with safety

1. Management of Production planning

– Production and Finished good inventory plan

– Work force (Head count) planning

– Ensuring and review plan.

2. Management of Production Control

– Production process control

– work environment and safety control

– WIP (in process product and FG (Finished good) control

– Nonconformity product handling

– Scrap and waste handling

– Monitoring Equipment tooling

– Regular maintenance

3. Management of Maintenance

– Management of Maintain and control Plant, utility equipment, production machine and tooling.

4. Management of taring and improvement

– Plan and ensure the training for operator

– Improving and minimize the loss on production process (5S, TPM)

5. Representative of Safety / Fire protection / hygiene

PROFIL KANDIDÁTA

6. Education and Experience

– Bachelor’s degree – business administration, management, engineering, industrial technology??

– Knowledge and experience in production and manufacturing processes and techniques

– Knowledge of quality systems and standards (ISO9001, IATF)

– Knowledge of health and safety standards and compliance

– Knowledge of process improvement techniques

– Knowledge of human resource principles and practices

– Knowledge of machines and tools

7. Key Skills and Competencies

– Language English (Advanced)

– Planning and organizing

– Co-ordination and control

– Communication skills

– Team work

– Adaptability

– Stress tolerance

-Contribution

NABÍZÍME

Práci ve stabilní japonské společnosti

Zajímavé finanční ohodnocení

Stravenky

5 týdnů dovolené

Akce pro zaměstnance

KONTAKT

Michal Kimmel
michal.kimmel@experis.cz