Jak jednat o výši platu

Umět si říci o peníze patří k nejtěžším disciplínám pracovních vztahů. A to zvlášť v dnešní době, kdy velká část zaměstnavatelů argumentuje špatnou ekonomickou situací společnosti nebo dostatkem levnějších pracovních sil. Přinášíme několik rad pro ty, jejichž novoročním předsevzetím je dosáhnout zvýšení platu

1. Neodkrývejte všechny karty

Pokuste se vyhnout přímému porovnání vaší současné a očekávané výši platu do té doby, než na to přijde řeč. Mohlo by to odpočátku zatížit jednání zbytečnými předsudky.

2. Připravte si argumenty

Připravte si argumenty, kterými přesvědčíte svého zaměstnavatele o svých kvalitách a kterými podložíte svůj celkový přínos pro společnost. Ve chvíli vyjednávání pro vás budou klíčové.

3. Jednejte profesionálně

Nechcete-li zapůsobit na druhou stranu jako zoufalec, nechte raději osobní problémy stranou. Dluhy, které splácíte či jiné finanční potíže, kterým čelíte do této diskuse nepatří.

4. Buďte flexibilní

Vyjednáváte-li o výši platu, máte určitou představu, které se chcete co možná nejvíce přiblížit. Spíše než v koncových cifrách, uvažujte v intervalu, jehož spodní hranicí bude minimální plat, který byste již byl ochoten akceptovat.

5. Udělejte si vlastní průzkum

Proveďte si vlastní průzkum a porovnání platů podobných pozic ve vašem regionu. Využijte k tomu on-line nástrojů a jejichž výsledky budou reálnější než vaše domácí výpočty a odhady.

6. Vžijte se do role zaměstnavatele

Jak rychle potřebují obsadit pozici? Jak úspěšně si společnost stála v minulém roce? Zjištěním podobných informací získáte lepší náhled na situaci společnosti a také odpověď, zda jsou vaše očekávání splnitelná.

7. Přihlédněte i k dalším formám benefitů

Zjistětě si, jaké další formy odměn společnost nabízí – může jít o volnou pracovní dobu, příspěvky na vzdělávání, pojištění, dovolená navíc a jiné nefinanční formy benefitů.

8. Připravený, ale trpělivý

Otázka platu a vyjednávání o jeho výši může přijít kdykoliv. Buďte na ni připraveni, ale pokuste se počkat na chvíli, kdy tuto diskusi otevře druhá strana. V tu chvíli je vysoce pravděpodobné, že je již přesvědčena o vašich kvalitách, hovoří s vámi jako s horkým favoritem na danou pozici. Budete v mnohem výhodnější pozici, než kdy dříve.

9. Nenechte se zbankrotovat

Pokud jste právě našli práci, která sice nesplňuje vaše platová očekávání, ale vnímáte ji jako práci svých snů, zastavte se a důkladně přemýšlejte. Pamatujte na to, že výše platu musí pokrýt vaše životní náklady. Pokud tuto podmínku pozice nesplňuje, nemá ani práce snů budoucnost.

10. Nechte si čas na rozmyšlenou

Nejste-li si zcela jisti s podmínkami, které vám byly nabídnuty, nečiňte unáhlená rozhodnutí. Vezměte si čas na rozmyšlenou, druhá strana to jistě pochopí.