7 důvodů, proč vyměnit korporátní svět za kariéru ve startupu

startup-01Kariéra v korporátní sféře má spoustu výhod, přesto může zaměstnání v zavedené společnosti občas znamenat nudnou práci od devíti do pěti bez prostoru pro růst a se spoustou byrokratických omezení. To je důvod, proč mnoho lidí přitahují startupy.

Ačkoli se práce v nich může podobat jízdě na horské dráze, zaměstnání v nově založené společnosti může lidem dát možnost zazářit, pracovat na „vlastních“ projektech a případně těžit z úspěchu společnosti díky vlastnictví akcií, a zároveň nabízí velký potenciál pro získávání nových znalostí v dynamickém prostředí. Ještě nejste přesvědčeni? Zde je sedm skvělých věcí na práci ve startupu:


1. Získání uznání

Zaměstnání ve velké společnosti v korporátní sféře prakticky vždy znamená, že vaši práci většinu času nikdo neocení. Toto obzvláště platí, když pracujete na vstupní pozici. Při práci ve startupu naopak uznání získáte okamžitě, protože na vstupní pozici jsou všichni včetně samotné společnosti. Jinými slovy – práce, kterou děláte ve startupu, pomáhá budovat společnost, takže vaše úsilí nezůstane bez povšimnutí. 


2. Větší odpovědnost

Mít v práci odpovědnost je žádoucí, protože jste pak považováni za cenného zaměstnance, který ve společnosti hraje důležitou roli. Pokud vám odpovědnost vyhovuje, práce pro startup je pro vás skvělou volbou. Startupy si nemohou dovolit plýtvat rozpočtem ani časem na zaměstnance, kteří ničím nepřispívají, takže je každá pracovní pozice spojena s vysokým očekáváním. Větší odpovědnost může znamenat více stresu, ale také budete více odměněni – pracovně i osobně.


3. Blízké vztahy s kolegy

Většina startupů začíná s malým množstvím zaměstnanců, takže máte spoustu příležitostí blíže poznat své kolegy. Startupy mívají konkrétní misi, ať už se jedná o vytvoření nového produktu nebo vybudování specializovaného oboru, což znamená, že všichni zaměstnanci tento cíl společnosti od začátku sdílejí. Tento typ prostředí navíc rozvíjí týmového ducha a vytváří vazbu mezi všemi zúčastněnými – od zakladatelů až po stážisty.


4. Možnost učit se od opravdových inovátorů

Pro startupy je inovace denním chlebem. Pokud se pro nějaký rozhodnete pracovat, budete se pravidelně pohybovat mezi skutečně úspěšnými lidmi. Pokud je startup v počáteční fázi, je pravděpodobné, že budete mít možnost pracovat přímo s tvůrci, zakladateli a génii, kteří se snaží změnit svět podnikání.


5. Získání nových příležitostí

V závislosti na vašich předchozích zkušenostech a kvalifikacích může práce pro startup znamenat, že budete mít menší plat. Nenechte se tím od pozice v nově založené společnosti odradit, protože příležitosti, které se vám otevřou, zdaleka převáží nad rozdílem na výplatní pásce. Práce ve startupu znamená, že se setkáte s novými lidmi, budete pracovat s inovátory a vaše jméno bude spojeno s rostoucí společností. Získáte dovednosti a zážitky, které v korporátním zaměstnání s vyšším platem nenajdete.


6. Využití vašich silných stránek

Jak sme již zmínili, startupy nemají místo pro zaměstnance, kteří společnosti něco nepřinášejí. Takže když získáte zaměstnání ve startupu, můžete si být jisti, že vaše silné stránky budou každý den využity a oceněny. Ať už jste výborný účetní nebo guru v oblasti marketingu na sociálních sítích, vaše dovednosti budou ve firmě vidět. Zdůraznění vašich silných stránek a jejich využití je skvělé nejen pro vaše sebevědomí, ale také zásadní pro úspěch startupu.


7. Propracování se k penězům

Startupové společnosti začínají se startupovým rozpočtem, což znamená, že se budete pravděpodobně muset spokojit s nižším platem. Ale stejně jako u výše uvedených profesních příležitostí může práce ve startupu také znamenat i budoucí finanční příležitosti. Mnoho startupů nabízí akciový podíl ve společnosti a velký potenciál pro zvýšení platu. Pokud budete tvrdě pracovat a poskytnete startupu své dovednosti a znalosti, je pravděpodobné, že v budoucnu získáte vyšší plat, což v korporátním světě nemusí být pravidlem.