20 nejúžasnějších firemních kanceláří – část první

Zdá se, že firmy, a především ty, které vydělávají díky internetu, v dnešní době kladou mnohem větší důraz na své zaměstnance a příjemné pracovní prostředí. Vytvořili jsme seznam našich 20 nejoblíbenějších kanceláří z celého světa, na kterých vám ukážeme, jak vypadá zákulisí některých z největších firem na internetu – plus několik menších designových chuťovek od méně známých společností. Čtěte první část a prohlédněte si prvních deset nejhezčích kanceláří!

Selgas Cano – Madrid

V tomto seznamu jsou sice kanceláře některých z největších firem na světě, ale pokud chcete vytvořit úžasný pracovní prostor, na velikosti nezáleží. Práce v této kanceláři musí být naprosto relaxační záležitost, protože jste napůl pod zemí, napůl nad zemí a máte výhled do lesa. Jedná se o kancelář společnosti Selgas Cano, kterou navrhnul Iwan Baan a nachází se v lese blízko španělského Madridu. Tato architektonická kancelář je světlá a vzdušná, s čistými liniemi a pestrými detaily, což z ní činí skvělé místo pro práci. Nestaví na zábavných skluzavkách, skvělém jídle a herních prostorách – zaměřuje se spíše na uklidňující prostředí bez nepříjemného osvětlení a velkých prázdných místností.

1

Kanceláře Google – Curych

Není žádným tajemstvím, že Google je zábavná a živá společnost se spoustou peněz a oddanými zaměstnanci. Jedním z důvodů spokojenosti jejích zaměstnanců jsou úžasné kanceláře, ve kterých pracují. Google investoval hodně času a peněz do vytvoření dokonalého pracovního prostředí, ve kterém se spojuje práce a zábava. Zaměstnanci si tak mohou během přestávek odpočinout a načerpat novou energii. Google žije z kreativity, což se promítlo do úvah o designu kanceláří, které každému zaměstnanci poskytují místo, kde může své kreativitě dát průchod.

Google má pravidlo, že nikdo nesmí být dál než 100 metrů od jídla, takže všude najdete kuchyně a skvělou jídelnu, kde se každý zaměstnanec může zdarma třikrát denně najíst. Pokud máte pocit, že jsou tyto kanceláře přehnané a příliš velké, aspoň nebudete muset všechen čas trávit chůzí – pro pohyb po budově můžete použít skluzavku nebo hasičskou tyč. A pokud vám to nestačí a hledáte nějaké tiché místo pro relaxaci a odpočinek od práce, vždy můžete zajít do knihovny nebo akvária.

2

Kanceláře Red Bull – Soho, Londýn

Londýnské kanceláře Red Bullu mají výrazný charakter – nacházejí se v konvertované budově vytvořené z pěti starých hospod ve čtvrti Soho. Protože původní budovy nebyly spojené a ani neměly patra ve stejné výšce, je jasné, že v této budově bude spousta místa a zajímavých prvků. Red Bull nejsou jen energy drinky. V těchto unikátních kancelářských prostorách se schází zhruba 100 lidí, většinou ve věku do 30 let, aby zde spolupracovali a dali průchod své kreativitě. Na pravidla ohledně korporátních kanceláří se při stavbě nedbalo, místo toho byla vytvořena společenštější atmosféra se zachováním původních prvků starých budov a recepcí, která se v noci mění na bar. Je to ideální pracoviště pro mladého Londýňana, který chce být kreativní a pracovat pro jednu z nejzajímavějších společností v okolí.

3

Sídlo AOL – Palo Alto, Kalifornie

Není žádným tajemstvím, že AOL již není tou společností, kterou bývalo. Snaží se ale o změnu, například nákupem webů, jako je Techcrunch a Huffington Post, a nedávno s ohledem na to provedlo masivní přestavbu svého sídla. Inspirovalo se Googlem, zbavilo se nemastného korporátního vzhledu a pokusilo se své kanceláře pomocí nového designu proměnit v zábavnější a inspirativní. Najdete tu vše, co očekáváte od obřích internetových společností. Velké kuchyně, spoustu barev, nespočet relaxačních prostor, kulečník, herní místnosti a samozřejmě to nejdůležitější – pracovní prostory.

4

Parliament – Portland, Oregon

Tato společnost si uvědomuje význam veselého a pohodlného pracovního prostředí, ale přistoupila k věci trochu jinak, než jiné společnosti na tomto seznamu. Design těchto kanceláří využívá hodně recyklovaných materiálů, jako jsou staré dopravní značky, zachráněná pec na pizzu a dřevo ze stodoly a kostela. Použití starých materiálů ale neznamená, že design trpí, protože díky důrazu na detail je konečný výsledek znamenitý a směs surových materiálů mu pomáhá vyniknout. K tomu všemu je prostor celkem příznačně podtržen kobercem z medvědí kůže.

5

Dreamhost – La Brea, Kalifornie

Kanceláře společnosti Dreamhost navržené stejnými lidmi, kteří pracovali na kancelářích AOL a Facebooku, jsou dalšími ze světlých otevřených prostor, které zavrhly osobní oddělené kóje, aby podpořily interakci mezi zaměstnanci. Po celé budově jsou roztroušeny otevřené a soukromé prostory pro zasedání, relaxaci a práci i herní prostory a místa, kde se zaměstnanci mohou najíst. Designy, jako je tento, mohou začínat působit relativně všedně, ale věřte, že vyžadují velké množství peněz. Kolik z vás v práci někdy hrálo ping pong? Velká skleněná okna vytvářejí prosvětlené pracovní prostředí osvobozené od nepříjemného zářivkového osvětlení, zatímco různé podlahové krytiny a pestré barvy zajišťují, že prostředí nepůsobí chladně.

6

Comvert – Milán, Itálie

Toto musí být jedna z nejzajímavějších budov, ve které se dají postavit kanceláře. Vznikla, když se společnost Comvert vyrábějící alternativní oblečení rozhodla najít novou lokalitu pro své sídlo. Během hledání narazili na staré opuštěné kino, které se zdálo být ideální. Bylo dost velké, aby se do něj vešly všechny jejich kanceláře, sklady a dokonce i obchod v přední části. Byl zde jediný „problém“ – co se vším tím nevyužitým prostorem, kde při promítání filmů seděli diváci? Odpověď je jedinečná a nápaditá – vybudovat indoorovou skateboardovou rampu, která visí nad skladištěm. Je to dokonalé řešení, jak využít veškerý prostor a zároveň zajistit zaměstnancům zábavu, které zcela odpovídá jejich image značky alternativního oblečení.

7

Facebook – Palo Alto, Kalifornie

Facebook své kanceláře vyřešil trochu jinak než většina ostatních společností, když pomocí vlastního softwaru pořádal ankety, ve kterých se svých zaměstnanců ptal, co od kanceláří požadují. Výsledkem je skvělé pracovní prostředí s velkými otevřenými prostranstvími pro práci a úžasnými relaxačními prostory s místem, kde se dá jezdit na skateboardu a DJovat. Čtete správně, místo jednoduchého zapojení iPodu do dokovací stanice je tu celý stůl, kde můžete trénovat své mixovací dovednosti a zároveň pobavit kolegy. To vše se mísí s moderní, příjemnou stylizací komplexu a znamená to, že Facebook je jedním z nejlepších míst pro práci i pro zábavu, což je vzhledem k tomu, že se jeho zaměstnanci denně starají o 500 milionů lidí s přibližně 750 miliony aktivními účty, vlastně ideální.

8

YouTube – San Bruno, Kalifornie

YouTube je zajímavá společnost, protože se prodala po méně než dvou letech za pěknou částku 1,65 miliardy USD, přestože se její schopnosti výdělku zdají být výrazně nižší. To Googlu nezabránilo investovat do velkých drahých kanceláří, které jsou jeho poznávacím znamením. Tomuto kancelářskému komplexu dominují velké otevřené prostory a jsou zde všude vidět zaměstnanecké výhody, mezi které patří například indoorové puttovací hřiště, ježdění na Segwayích, jídlo, hry, plavání a tělocvična. YouTube spojuje práci a zábavu v naději, že zaměstnanci budou dostatečně odpočatí a inspirovaní, aby mohli vymýšlet nové nápady a spolupracovat se svými kolegy.

9

Sídlo Dtac – Bangkok

Společnost Dtac nedávno dala sbohem samostatným kancelářím napříč Bangkokem a všech šest budov spojila pod jednou střechou. Jedná se o největší kancelářský pronájem v historii Thajska a zabírá plochu přes 60 000 m2. Přestěhování a design odráží touhu společnosti stát se oblíbeným zaměstnavatelem, „zlepšit spolupráci a komunikaci, posílit společné cíle, zvýšit kreativitu“ a usnadnit značce rychle reagovat na měnící se podmínky.

Přístupem značky Dtac je „hraní a učení“, což chtěli zaměstnancům a zákazníkům dát najevo svými novými inspirativními kancelářemi, které se rozkládají na 22 podlažích. Mezi zajímavosti patří obří kruhový amfiteátr s knihovnou a celé jedno podlaží věnované zábavě – s fotbalem, stolním tenisem, běžeckou dráhou a prostory pro koncerty a jinou produkci. Kreativitu rozvíjí místa s názvy Konverzační jáma, Volný meeting, Piknikový stůl a Jídelna, která byla vytvořena, aby podporovala neformální setkání tváří v tvář. A nezapomeňme na vrchol budovy – otevřená terasa s výhledem na panorama Bangkoku.

10

Autor: Josh Dunlop, zdroj: http://www.incomediary.com/top-20-most-awesome-company-offices