20 nejúžasnějších firemních kanceláří – část druhá

Zdá se, že firmy, a především ty, které vydělávají díky internetu, v dnešní době kladou mnohem větší důraz na své zaměstnance a příjemné pracovní prostředí. Vytvořili jsme seznam našich 20 nejoblíbenějších kanceláří z celého světa, na kterých vám ukážeme, jak vypadá zákulisí některých z největších firem na internetu – plus několik menších designových chuťovek od méně známých společností. Čtěte druhou část článku a prohlédněte si dalších deset nejhezčích kanceláří!

Gummo – Amsterdam, Holandsko

Protože ve společnosti Gummo plánovali prostory na prvním podlaží staré budovy novin Parool v Amsterdamu pronajímat pouze dva roky, studio i29 je přesvědčilo, aby použili mantru „redukce, recyklace, opětovné použití“. Vznikly tak stylové kancelářské prostory, které mají stejně malý dopad na životní prostředí jako na pokladnu společnosti. Vše v kancelářích se řídí moderním použitím bílé a šedé. Veškerý nábytek byl získán z okolí na serveru eBay, z charitativních obchodů a zbytků z původních kanceláří společnosti. Vše bylo následně přestříkáno ekologickou barvou v souladu s novým barevným schématem. Nové kanceláře jsou dokonalým příkladem chytrého způsobu, jak dočasný prostor zaplnit stylově a s minimálními náklady. 

11

Lego – Dánsko

Pokud jste jako já, pak je vaší ideální kanceláří jakékoli místo, kde můžete být celý den obklopeni Legem. Přesně tak to vypadá, když pracujete pro Lego. Pestré otevřené prostory podporují interakci a hraní mezi zaměstnanci, kteří tak mohou rozvíjet svou představivost. A přesně o tom Lego je. Místnosti pro schůzky jsou světlé, barevné a otevřené a v závislosti na účelu použití se liší velikostí, ale všechny jsou navrženy s jedním cílem: poskytovat veselé a příjemné pracovní prostředí, které posiluje morálku a pomáhá s vývojem produktů. Celé kanceláře jsou navrženy tak, aby si kdokoli mohl při práci hrát s legem, vymýšlet nové věci a čas strávený v práci si užít. Pokud vám možnost celý den pracovat s Legem a hrát si s ním nepřipadá přitažlivá, tak nemám ponětí, jak jinak se vám zavděčit.

12

Zappos – Las Vegas, Nevada

Pokud nejste z Ameriky, je možné, že jste o Zappos nikdy neslyšeli, ale jedná se o obrovskou společnost – největší online obchod s obuví na světě. Tajemstvím jejich úspěchu je spokojenost zákazníků, kterou jsou proslulí. Pravděpodobně proto je jejich novým vlastníkem jeden z nejúspěšnějších webů na internetu, Amazon.com. Tato kultura uvědomování si významu jednotlivců a jejich individuality se promítla i do sídla společnosti, kde se může každý zaměstnanec malým způsobem podílet na designu kanceláří. Na rozdíl od většiny společností na tomto seznamu se Zappos víceméně drží designu založeného na kójích, ale podporují zaměstnance v tom, aby si své kóje přizpůsobili dekoracemi, hračkami a jinými maličkostmi. To znamená, že každá kóje je jedinečná a celý prostor působí méně sterilně a příjemněji. Zaměstnanci dokonce mají možnost vyjadřovat se i k designu konferenčních místností. Pokud se dostanete do Las Vegas, můžete vyjet nedaleko za město, zúčastnit se prohlídky sídla Zappos a dozvědět se o této společnosti více.

13

Kanceláře KBP West – San Francisco, Kalifornie

Tato jedinečná kancelářská a konferenční budova se skládá ze tří křídel, která jsou oddělena posuvnými stěnami, jejichž otevřením lze vytvořit jednu pestrobarevnou konferenční místnost. Design těchto kanceláří nelze označit za typický ani s ohledem na ostatní kanceláře v tomto seznamu. Naleznete tu knihovnu/konferenční místnost s dřevěnými otočnými židlemi, podivně tvarované místnosti s nakloněnými stropy a stěnami z křídových tabulí, miniaturní schodiště, kterými se dostanete do telefonních budek pro konferenční hovory vybavených zeleným kobercem, a to vše se nachází v prostoru, který lze nejlépe popsat jako bílé skladiště. Jedná se o kanceláře reklamní společnosti v San Franciscu a jejich jedinečnost má za cíl stimulovat kreativitu lidí, kteří v nich pracují. A když je čas na přestávku, zaměstnanci mohou vždy zajít do vnitřní zahrady nebo obří barevné jídelny, kde je možné relaxovat a pokračovat v socializaci.

14

Big In Japan – Dallas, Texas

Je neuvěřitelné, jak rychle v dnešní době dokážou technologické firmy růst. Big In Japan jsou vývojáři mobilních aplikací z Dallasu a začali fungovat teprve v roce 2008, kdy se objevila jejich oceňovaná aplikace na čtení čárových kódů ShopSavvy. Nyní se nacházejí v neustále se rozšiřujících a moderních kancelářích, které se soustřeďují na otevřené prostory a zajímavé dekorace, jako je skoro tři metry vysoká socha Hulka. Jako u většiny kanceláří na tomto seznamu se i v BIJ zbavili pracovních kójí a rozhodli se pro čistší přístup s konferenční místností s prosklenými zdmi, která vytváří dojem prostoru. Pro relaxaci je tu hra Rock Band a různé herní konzole s několika televizemi, na které se dá dívat z pohodlných kožených sedaček a sedacích vaků. V těchto kancelářích se práce a hra prolínají na každém rohu – od stolního fotbalu vás při práci dělí jedna otočka na židli. V Big in Japan chápou, že abyste mohli vytvářet zábavné věci, musíte mít možnost se pobavit. Stále se jedná o relativně malou firmu, ale je jasně vidět, že se inspirovala u velkých hráčů a její kanceláře kladou důraz na zaměstnance.

15

Traction Marketing Group – Oklahoma City, Oklahoma

Společnost Traction Marketing Group začala s prázdným skladištěm a popustila uzdu své kreativitě. Každá zeď je barevná a celek je zajímavou směsí modré, zelené, hnědé a šedé rozptýlenou po celém velkém otevřeném prostoru. Místo nepříjemného zářivkového osvětlení bylo využito bodové a girlandové osvětlení, které je zavěšeno nad pingpongovým stolem. Na hladké betonové podlaze se nachází několik sedacích oblastí, kde si zaměstnanci mohou odpočinout, a masivní skleněné dveře garážové velikosti vpouštějí do celého prostoru sluneční světlo, což vytváří mnohem příjemnější pracovní prostředí. Stále je relativně jasně vidět, že se jedná o bývalé skladiště, ale to jen přispívá charakteru a zabraňuje dojmu sterilního pracoviště. Celá budova je navržena tak, aby odrážela styl podnikání společnosti, která z vlastní zkušenosti ví, že aplikací svého přístupu i na své pracoviště dosahuje lepších výsledků.

16

LivingSocial – Washington, D.C.

Pokud s LivingSocial nejste obeznámeni, vězte, že se jedná o společnost nabízející každodenní akční nabídky ve stylu Slevomatu, která se velmi rychle rozrůstá. Aby měli kam umístit svou novou pracovní sílu, potřebují velké, nové, pohodlné pracoviště, které odráží firemní vizi a podporuje interakci a spolupráci zaměstnanců. V budově se mísí staré a nové – některé části stropů a zdí jsou obnažené, aby ukazovaly minulost, což kontrastuje s novým moderním designem kanceláří. Obnažené cihly, starožitné dveře a staré žaluzie jsou ve stejné místnosti jako velká zrcadlová zeď, herní automat, ploché televize a fotky koblih. Takto mladá společnost se zákonitě spoléhá na spoustu tvrdé práce, ale aby zaměstnanci nebyli přepracovaní a práce působila příjemněji, prolíná se s hrou.

17

ThinkGarden – Milán, Itálie

Pracuji u počítače minimálně 50 hodin týdně a jednou z věcí, které mi v kanceláři chybí, je příroda. Ve ThinkGarden chápou, že pro práci je nutné většinu času trávit uvnitř budov, ale není důvod, proč by tam nemohla být i trocha živé přírody. Jejich celý kancelářský prostor odráží přírodu pomocí sedacích vaků ve tvaru kamenů, velkých rostlin, květin a stromů a nezvyklého umístění stolů. I stěny jsou navrženy tak, abyste si připadali jako uprostřed lesa, a jasně bílý nábytek kontrastuje s florou, která tak ještě více vyniká. Pokud máte pocit, že zde zeleně pořád není dost, možná se ještě nějaká vejde na recepci.

18

Pallotta TeamWorks – Los Angeles, Kalifornie

Tyto kanceláře se od všech ostatních na tomto seznamu liší v jednom bodě, a tím je rozpočet. Byl omezen na pouhých 430 dolarů na čtvereční metr, což designéry donutilo přemýšlet netradičně, přesto ale zůstali u nejtradičnějšího možného tvaru – kvádru. Kvůli omezenému rozpočtu se rozhodli upravit několik dopravních kontejnerů a vytvořit z nich kancelářské prostory uvnitř velkého skladiště. Tento jedinečný design a svěží barvy vytvářejí velmi zajímavé pracoviště, které je levné nejen na výrobu, ale i na provoz. Pallotta TeamWorks je charitativní organizace, která se specializuje na získávání peněz pořádáním benefičních akcí a získává každoročně desítky milionů dolarů na dobročinné účely.

19

Corus Quay – Toronto, Kanada

Tyto kanceláře jsou největší na tomto seznamu a zdá se, že i nejzábavnější. Zabírají obřích 46 500 m2 a sídlí v nich společnost Corus Entertainment. Jsou označovány za nejchytřejší budovu v Torontu. Budova spojuje 1100 zaměstnanců, kteří dříve bývali v 11 různých budovách, do otevřeného kancelářského prostředí s několika společenskými prostory včetně pětipatrového atria s třípatrovou skluzavkou a salonkem nad několika televizními studii. Tato budova je především o zábavě a soustředění celé pracovní síly společnosti na jedno místo, což zvyšuje produktivitu a pomáhá společnosti růst. Pestré barvy, velké televize, zasedací stoly ve tvaru hokejových stadionů – je tu opravdu vše.

20

Autor: Josh Dunlop, zdroj: http://www.incomediary.com/top-20-most-awesome-company-offices